138145-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT konsulter
Referensnummer: KS-AVTAL/2022:1 dpl.14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlstad kommun avser att upphandla ramavtal avseende IT-konsulttjänster. Upphandlingen omfattar följande delområden:
MS 365
Identitet och åtkomst
Integration
Datahantering
Säkerhet
I uppdragen efterfrågas konsulter för korta och längre uppdrag för olika roll och med varierande kompetensnivå där de interna resurserna behöver kompletteras med extern expertis.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Microsoft 365
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
XX miljoner.
Del nr: 2
Del nr: 3
Del nr: 4
Del nr: 5