138166-2019 - PlaneringSverige-Boden: Diskmaskiner för storkök
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Storköksutrustning
Referensnummer: FM2019-6859
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42959000 Diskmaskiner för storkök
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten och FMV har ett behov av storköksutrustning. Storköksutrustning avser utrustning som FM/FMV har definiterat tillhör storkök/restauranger. Behovet kan gälla allt från nyinventering till reinvestering till ca 40 militärr- och lägerestauranger. Verksamheten är spridd över hela Sverige och har därför ett rikstäckande behov av produkterna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42959000 Diskmaskiner för storkök, 39315000 Restaurangutrustning, 39314000 Utrustning för industrikök, 39711124 Industrifrysar, 39711362 Mikrovågsugnar, 39172100 Serveringsdiskar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen