138195-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadmaskintjänster & mindre markarbeten
Referensnummer: UH-2018-168
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett 1-årigt ramavtal för Entreprenadmaskintjänster och Mindre mark- och anläggningsarbeten för Sundsvalls kommun.
Entreprenadmaskintjänster omfattar arbeten med exempelvis grävmaskiner, väghyvlar, hjullastare, hjulgrävare.
Markentreprenader som kan förekomma är t.ex. täckning av tippar.
Mindre arbeten som kan vara aktuella är exempelvis trafiksäkerhetsåtgärder som refuger, gångpassager mm, trumläggning/dikning, schakt och transport av förorenade massor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45112360 Återställande av mark
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen