Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för husbyggnadsarkitekter
Referensnummer: UH-2021-49
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inom BR fastigheters pågår normalt flertal projekt parallellt. Projekten varierar i löptid från cirka fem (5) månader till cirka fem (5) år och i värde från cirka 500 000 SEKtill 300 000 000 SEK. Beställaren har ett regelmässigt behov av att inom dessa projekt avropa husbyggnadsarkitekter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 24 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen