See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Årlig driftbesiktning av elledningsnät 2024-2025
Beskrivning: Gotlands Elnät AB står inför behov att upphandla tjänster för årlig driftbesiktning av elledningsnätet, samt avrop för kontroll av ledningsnätet efter storm/störningsskador, för perioden 20240101–20251231 med option på ytterligare ett (1) + ett (1)år. Driftbesiktning som ska ske med helikopter varje år omfattar ca 1300 km. Besiktning med Drönare kan bli aktuellt som alternativ metod under avtalsperioden. Benämning på upphandling: Årlig Driftbesiktning av elledningsnät 2024-2025.
Föregående meddelande: 408433-2023
Intern identifierare: 23/8
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60400000 Flygtransport
Ytterligare klassificering (cpv): 60424000 Uthyrning av utrustning för lufttransport med besättning, 60440000 Flygning och tillhörande tjänster, 60445000 Flygtjänster, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 71631000 Teknisk besiktning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000