138243-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – IT-drift
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelIT-drift
BeskrivningUpphandling av extern IT-leverantör för en stabil, säker och utvecklingsbar IT-miljö. Uppdraget innefattar en "transition 1:1" där IT-miljön initialt behålls oförändrad. Leverantören ansvarar för arbetsplatser, servrar, infrastruktur, support, verksamhetssystem, dokumentation och strategisk IT-utveckling. Hög kompetens i Microsoft 365/Azure krävs. Fastighets IT ingår, med ansvar för nätverk och system för fastighetsdrift.
Intern identifierare25/35
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48517000 IT-programvara, 72222300 IT-tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000