138307-2021 - ResultatSverige-Umeå: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjutsar Nordmaling
Referensnummer: 20264
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar skolskjutsar från elevers hem eller en plats i närheten, till och från grundskolor, samt till och från hållplats för kollektivtrafik, för elever i förskoleklass och grundskolan i Nordmalings kommuns skolor. Avtalet avser även skolskjutsar för grundsärskola/träningsskola för elever boende inom Nordmalings kommun, samt gymnasiesärskola med elever boende i Nordmaling med utbildning i kranskommuner. Omfattningen varierar över tiden och är beroende av, antalet elever med behov av skolskjuts, samt omfattningen av kollektivtrafik. Under avtalsperioden kan förändringar komma att ske beroende på omständigheter såsom myndighetsbeslut, ändrade regler för skolskjutstrafik eller politiska beslut avseende övergång till kollektivtrafik. Vid dessa förändringar av omfattningen i uppdraget, kan endera parten påkalla omförhandling av avtalet. Förändringar av antal skolor och elever ska kunna göras utan inverkan på det ekonomiska innehållet i ingånget avtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60120000 Taxitjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen