138346-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Båstad: Frukt, grönsaker och liknande produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färsk frukt, grönsaker, rotfrukter, skalad potatis, m.m
Referensnummer: KS 000191/2020-900
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar leverans av färsk frukt, grönsaker, rotfrukter, skalad potatis samt färdigskivade/rivna grönsaker för successiva avrop under avtalstiden inklusive eventuella förlängningsperioder till Båstad kommuns verksamheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03221110 Rotfrukter, 15310000 Potatis och potatisprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragets omfattning
Uppdraget omfattar leverans av färsk frukt, grönsaker, rotfrukter, skalad potatis samt färdiga, dvs färdigskivade/rivna grönsaker för successiva avrop under avtalstiden inklusive eventuella förlängningsperioder till Båstad kommuns verksamheter.
Övrigt livsmedelssortiment upphandlas separat. Vad gäller säsongsprodukterna äpple och färska bär är dessa produkter undantagna från detta avtal till största del under ett antal månader under året då de under dessa månader tillhandahålls av närproducerande leverantörer. Vilka perioder det rör sig om framgår här nedan.
Säsongen för äpple är augusti - mars.
Säsongen för färska bär är juni - december.
Avtalets värde för kommunen beräknas uppgå till ca 1,2 MSEK per år. Eventuella angivelser av kvantiteter ska enbart ses som en vägledning och kommunen förbinder sig inte att köpa en viss bestämd kvantitet utan det är upp till antagen leverantör att leverera kommunens verkliga behov av dessa produkter. Förändringar i volym kan förändras pga. t.e.x politiska beslut och organisationsförändringar under avtalstiden.
Tillkommande enheter ska kunna utnyttja avtalet till samma villkor under avtalstiden inklusive eventuella förlängningsperioder. Frånträdande enheter ska ha rätt att avträda avtalet.
Kompletteringsköp eller köp i pedagogiskt syfte omfattas inte av upphandlingen.