Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ingenjörstjänster akustik/ljud/buller/vibrationer
Referensnummer: KSN-2019-03927
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för ingenjörstjänster inom akustik/ljud/buller/vibrationer.
Uppdragen kan bestå av buller- och vibrationsutredningar, buller- och vibrationsmätningar, samhällsekonomiska kalkyler kopplade till åtgärder för att reducera buller och markvibrationer, bullerkartläggning och arbete med åtgärdsprogram mot omgivningsbuller, akustikutredningar m.m.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 90742000 Tjänster med avseende på buller, 90742100 Bullerkontroll, 90742200 Bullerskydd, 90742300 Bullerövervakning, 90742400 Rådgivning med avseende på buller
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen