Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utbildning - Mäns våld mot kvinnor
Referensnummer: 45342-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser utbildningsinsatser inom området Mäns våld mot kvinnor. Utbildningsinsatserna omfattar följande kurser: 1. Att möta våldsutsatta och; 2. Att möta våldsutövare. Ytterligare information om upphandlingsföremålet framgår av upphandlingsunderlaget. Allmän beskrivning och syfte Upphandlingen syftar till att tillgodose Länsstyrelsens behov av utbildningsinsatser avseende Mäns våld mot kvinnor. Utbildningsinsatserna omfattar följande kurser: Att möta våldsutsatta Att möta våldsutövare Detaljerad beskrivning av uppdraget och länsstyrelsens förväntningar av uppdraget framgår i avsnitt "Kravspecifikation".
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 80510000 Specialutbildning, 80511000 Personalutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen