2. Förfarande
Förfarande
Titel: Vitvaruservice
Beskrivning: Ramavtalet avser att täcka beställarens behov av tjänster inom vitvaruservice samt installation. Vitvaruservice omfattar löpande behov av reparationer i syfte att hålla utrustning och maskiner i brukbart skick så länge som det är ekonomiskt hållbart. Arbetet omfattar både planerad och oplanerade arbeten. Med vitvaror avser beställaren utrustning som är att beakta som hushållsprodukter såsom kyl, frys, spis, fläkt, diskmaskin, tvättmaskin, torktumlare. Installation omfattar mottagning, transport och installation av utrustning och maskiner. Ramavtalet omfattar även återtransport av vitvaror utkörda av fastighetsjouren till anvisad plats. Ramavtalet omfattar inte service eller installation av storköksutrustning samt tvättstugeutrustning. Kirunabostäder har egen personal som kommer att genomföra en del av vitvaruservicen samt installationen. Ramavtalet avser att täcka det behov av service som Kirunabostäder inte kan sköta i egen regi. Arbetet kommer att utföras i offentliga lokaler såsom äldreboenden, förskolor, skolor samt övriga liknande byggnader och lokaler. Arbetet kommer även utföras i bostäder med kvarboende hyresgäster.
Intern identifierare: 2024-120
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000