138478-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Sötsaker
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Godis till Statens maritima och transporthistoriska museer
Referensnummer: 2.4-2019-301
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15842300 Sötsaker
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens maritima och transporthistoriska museer (SMTM) bjuder in leverantörer till att lämna anbud till upphandling avseende godis. Upphandlingen är uppdelad i fem (5) profilerade avtalsområden med bl.a. godis med egen märkning, ekologisk inriktning, lakrits och konfektyr och chokladmynt för leverans till SMTM:s butiker i Stockholm, Karlskrona, med option på ytterligare museiarenor i Stockholm och Gävle.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15840000 Kakao: choklad och sötsaker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Statens maritima och transporthistoriska museer (SMTM), bjuder in leverantörer till att lämna anbud avseende godis uppdelat i fyra (4) profilerade avtalsområden med bl.a. egen märkning, ekologisk inriktning samt lakrits och konfektyr för leverans till SMM:s butiker i Stockholm, Karlskrona med option på ytterligare två museiarenor varav en är i Gävle.