138482-2020 - ResultatSverige-BORGHOLM: Persondatorer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Enheter, datortillbehör och AV-produkter
Referensnummer: 19/31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30213000 Persondatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsupphandling för enheter, datortillbehör och AV-produkter.
Datorer, surfplattor och telefoner.
Omfattning
Beställaren avser upphandla ett ramavtal på klienter, klienthantering, bildskärmar, datortillbehör, AV och montering/projektering av AV. Innovationstakten inom IT är hög och vår målsättning är att få till ett avtal där vi även kan handla framtida klienter och datortillbehör. Idag delar vi klienter i stationär och bärbar dator, workstation, chromebooks, surfplattor och telefoner.
Klienthantering innebär avemballering, installation, märkning, återtag, informationsradering. Leverantören ska även kunna erbjuda "klient som tjänst" där leverantörer svarar för allt kring klienterna direkt mot användarna. Även mjukvara och konsulttjänster för hantering av klienterna ingår i detta ramavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213500 Handdatorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30231300 Bildskärmar, 30237200 Datortillbehör, 30237300 Datormateriel, 32250000 Mobiltelefoner, 32320000 TV-utrustning och audiovisuell utrustning, 50312000 Underhåll och reparation av datautrustning, 51611000 Installation av datorer, 72510000 Administrativa tjänster för datorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Datortillbehör delas upp i kategorierna:
Kablar och kontakter
Datorkomponenter
Ljud och bild
Väskor och förvaring
Möss och tangentbord
Ergonomiska skrivbordsprodukter
Förbrukningsprodukter, tex toner, bläck, USB-minnen.
Inom AV ingår
TV
Visningsskärmar
Projektorer och projektorlampor
Projektordukar
Ljud- och bildsystem
Interaktiva tavlor
Interaktiva skärmar
Avtalet ska innehålla fasta marginalpåslag för klienter där marginalpåslaget även ska täcka kostnaderna för eventuella distributörer och underleverantörer. Avtalet ska också innehålla fasta rabattsatser för tillbehörskategorierna och AV-produkterna. Rabatterna ska räknas från de priserna som är publicerade på leverantörens e-shop utan inloggning.
Idag köper Beställaren klienter för uppskattningsvis 3 000 000 kr per år.
Beställaren har för avsikt att teckna avtal med en (1) leverantör. Anbud ska lämnas på hela omfattningen.
Beställaren kommer lägga stor vikt på leverantörens förmåga till samverkan.