2. Förfarande
Förfarande
Titel: Projektörer Norra Hagastaden
Beskrivning: Upphandlingen avser projekterande konsulter till den nya stadsdelen Norra Hagastaden. Projektet ska hantera utbyggnad av ny infrastruktur och allmänna platser parallellt med frikoppling och rivning. För detta uppdrag behövs större konsultuppdrag med både bredd och spetskompetens att projektera förändringar av Locums delar såväl som utbyggnad av allmänna anläggningar. Projektering avser mark, byggnader, installationer och allmänna anläggningar. För den södra delen omfattas systemhandling och delvis bygghandlingsskede. För den norra delen omfattas programhandling och delvis systemhandling. Locums målsättning med denna upphandling är att teckna avtal med en leverantör.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:99946:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Optioner:
Beskrivning av alternativen: I enlighet med Administrativa föreskrifter.