See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Servrar till AI-forskning
Beskrivning: Upphandlingen omfattar fem olika typer av servrar i paket om 1-6 st som behövs för att användas till Edge/GPU-kluster med snabb lagring. Servrarna kommer användas till forskningsprojekt som kräver hög beräkningskraft och mycket minne.
Intern identifierare: 24/25
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 30200000 Datorer och datamateriel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde 2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Delområde 3