2. Förfarande
Förfarande
Titel: System för AML- funktionalitet
Beskrivning: Almi AB (Almi) inbjuder härmed till ansökningsinbjudan avseende AML-system i syfte säkerställa fullständig regelefterlevnad gällande arbetet att motverka finansiell brottslighet såsom penningtvätt, finansiering av terrorism och bedrägeri. Almi söker en gedigen, stabil och supporterande samarbetspartner som erbjuder ett effektivt och användarvänligt system med konfigurerbara funktioner som exempelvis: ärendehanteringssystem, kundkännedomsprocesser, riskbedömning, transaktionsmonitorering, kontroll mot PEP/RCA- och sanktionslistor, marknadsövervakning, rapporteringskanaler, statistik med mera. Almi emotser svar från leverantörer som kan leverera enligt behov- och krav-specifikation som finns närmare beskriven i denna ansökningsinbjudan. Upphandlingen sker enligt ett förhandlat förfarande. Avtalstiden beräknas till maximalt 8 år Sista dag för ansökan är 2024-04-18 Välkommen med er ansökan!
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96214:Lot:1