2. Förfarande
Förfarande
Titel: Funktionsentreprenad byggnadsverk 2024-2027
Beskrivning: Upphandlingen avser drift- och underhållsåtgärder på broar, kajer, stödmurar och bullerskärmar i Göteborgs stad under åren 2024-2027. Entreprenaden är indelad i löpande drift och underhåll på hela byggnadsverkbeståndet, respektive planerat underhåll på 13 objekt. För sju av dessa objekt ska entreprenören upprätta bygghandlingar, medan beställaren tillhandahåller projekterade underlag för övriga sex.
Intern identifierare: SMF-2024-00011
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 34928230 Bullerplank, 45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45221100 Anläggningsarbeten för broar, 45221119 Byggnadsarbeten: brorenovering, 45241100 Anläggningsarbeten för kajer, 45262620 Stödmurar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000