138589-2022 - ResultatSverige-Järfälla: Måltidsleveranser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dagligvaruinköp via e-handel inklusive transporter för hemtjänst
Referensnummer: Äld 2021/387
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55521200 Måltidsleveranser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser varuplock av dagligvaror och transport till biståndsberättigade. Samtidigt ska leverantören tillhandahålla en webbshop där beställningar kan ske. Kommunen betalar för plock och transport. Varorna betalas av brukaren.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15700000 Djurfoder, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15894200 Färdiglagad mat, 15900000 Drycker, tobak o d, 22200000 Tidningar, facktidskrifter, tidskrifter och veckotidningar, 33700000 Hygienartiklar, 39830000 Rengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen