2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av Ramavtal Elinstallations- och brandlarmsarbeten
Beskrivning: Arbeten ingående i detta ramavtal är planerat till att omfatta arbeten med allmän kraft, tele, svagström, data, brandlarm och instrumentmontage för samtliga bolag inom Stockholm Vatten och Avfall-koncernen. Ramavtalet är uppdelat i tre delområden (DO): 1. DO 1 – Allmän kraft, tele, svagström och data 2. DO 2 - Brandlarm (inkl. anläggarfirma) 3. DO 3 – Instrumentmontage och styr och regler
Intern identifierare: 24SVOA44
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 42512000 Installationer för luftkonditionering, 45231112 Installation av rörsystem, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45314320 Installation av datakablar, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45315100 Eltekniska installationer, 45316000 Installation av belysnings- och signalsystem, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45331220 Installation av luftkonditionering, 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning, 51110000 Installation av elektrisk utrustning, 51200000 Installation av mät-, kontroll-, test- och navigeringsutrustning, 51210000 Installation av mätutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Upphandling av Ramavtal Elinstallations- och brandlarmsarbeten
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Se upphandlingsdokumenten