Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
SUS Lund, åtgärder inför Spårvägsutbyggnad, nybyggnad av kulvertar.
Referensnummer: 81010000-401544-22037
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar
II.1.4.
Kort beskrivning
Kulvertundergångar i korsningen Lasarettsgatan/Baravägen samt i korsningen Klinikgatan/Baravägen.
Lunds sjukhusområde kommer under kommande 5- till 25-års period att genomgå stora förändringar som innebär att nya byggnader uppförs och att befintliga byggnader rivs. De underjordiska kulvertarna kommer att påverkas av dessa projekt. Kulvertarna fungerar för distribution av material- och persontransporter och av teknisk infrastruktur.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kulvertundergångar i korsningen Lasarettsgatan / Baravägen samt i korsningen Klinikgatan / Baravägen.