138737-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rituximab på rekvisition 2018 del 2, SLL450
Referensnummer: LS 2018-0635
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser successiva leveranser av läkemedlet rituximab. Avtalstiden för avtal som följer ur denna upphandling är tidigast från och med 2018-10-01, eller ett senare datum för det fall att avtalstecknande sker senare, och gäller därefter till och med 2019-05-31 med möjlighet för beställaren att förlänga avtalet upp till nio (9) månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33652000 Cytostatika/cytotoxiska medel och immunmodulerande medel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SLL förbinder sig inte att avropa viss mängd/volym. Avrop kommer ske efter behov, som bl.a. påverkas av nya behandlingsmetoder och den fria förskrivningsrätten. Som referensvärde kan anges att SLL under perioden maj 2017-april 2018 avropade rituximab på rekvisition för cirka 115 miljoner SEK.
I denna upphandling avses avtal ingås med en eller flera leverantörer, per position (ATC-kod eller delar av denna) i enlighet med bilaga 1.1 ”Specifikation för läkemedel”, där samtliga villkor är fastställda för avrop.