See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utbildning inför start av näringsverksamhet
Beskrivning: Arbetsförmedlingen har sedan 2017 upphandlat utbildningen ”Utbildning inför start av näringsverksamhet” som en förberedande insats för arbetssökande med affärsidéer. Den nuvarande avtalsperioden löper ut den 28 februari 2026.
Intern identifierare: Af-2025/0092 3005
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandets viktigaste kännetecken: Enstegsförfarande
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80500000 Utbildningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Arbetsförmedlingen har i uppdrag att stärka sysselsättningen och bidra till att fler företag startas och utvecklas i hela landet. Ett växande företagande bidrar både till att individer når egen försörjning och till att nya arbetstillfällen skapas. Det finns arbetssökande som har för avsikt att starta egen näringsverksamhet men saknar tillräckliga kunskaper inom områden såsom företagsekonomi, juridik, marknadsföring, affärsplanering och digital kompetens. Den upphandlade utbildningen är avsedd att minska dessa kunskapsluckor och på så sätt bidra till ökad sysselsättning och fler jobb bland annat genom att underlätta för fler och växande företag att etableras i hela landet. Detta ger både en möjlighet till egen försörjning och skapar framtida arbetstillfällen genom anställningar i växande företag. Utbildningen har sedan tidigare ingått i Arbetsförmedlingens utbud. Nuvarande avtal löper till och med maj 2026. Mot denna bakgrund samt de identifierade kompetensbehov hos målgruppen avser Arbetsförmedlingen att upphandla utbildningen på nytt.
Intern identifierare: 1801650-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Leveransområde Nord
Beskrivning: Leveransområde Nord omfattar följande län: – Norrbottens län – Västerbottens län – Jämtlands län – Västernorrlands län – Gävleborgs län – Dalarnas län – Värmlands län – Uppsala län – Västmanlands län – Örebro län – Södermanlands län Utbildningen inom leveransområde Nord ska i första hand genomföras som distansutbildning i enlighet med upphandlingsdokumentets krav, 1.5.3 Distansundervisning.
Intern identifierare: 1801651-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Leveransområde Öst
Beskrivning: Leveransområde Öst omfattar följande län: Stockholm län Gotland län Östergötland län Jönköping län Kalmar län Utbildningen inom leveransområde Öst ska i första hand genomföras som distansutbildning i enlighet med upphandlingsdokumentets krav, 1.5.3 Distansundervisning.
Intern identifierare: 1801656-2
Huvudklassificering (cpv): 80000000 Undervisning och utbildning
Ytterligare klassificering (cpv): 80500000 Utbildningstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Leveransområde Väst
Beskrivning: Leveransområde Väst omfattar följande län: - Västra Götaland län - Halland län Utbildningen inom leveransområde Väst ska i första hand genomföras som distansutbildning i enlighet med upphandlingsdokumentets krav, 1.5.3 Distansundervisning.
Intern identifierare: 1801657-3
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Leveransområde Syd
Beskrivning: Leveransområde Syd omfattar följande län: - Skåne län - Kronoberg län - Blekinge län - Växjö län - Kristianstad län - Malmö län Utbildningen inom leveransområde Syd ska i första hand genomföras som distansutbildning i enlighet med upphandlingsdokumentets krav, 1.5.3 Distansundervisning.
Intern identifierare: 1801658-4