13879-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avfallstjänster – Behandling av avfallsslam
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelBehandling av avfallsslam
BeskrivningSkellefteå kommun söker nu en entreprenör för omhändertagande av det organiska hushålls- och avloppsslam som produceras vid Skellefteå kommuns biogasanläggning på Tuvan, ca 7 km sydöst om Skellefteå centralort. Avtalet garanterar inga volymer men kan troligen omfatta ca 8 500 ton per år.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelTransport och behandling av avfallsslam
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89899:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90513600 Avlägsnande av slam, 90513700 Transport av slam, 90513800 Behandling av slam, 90513900 Hantering av slam
Optioner
Beskrivning av alternativen• Annan fraktion kan tillkomma. Om så blir fallet ska den prissättas på likvärdigt sätt som liknande fraktion. • Om ett kortare driftstörning/driftstopp gör att anläggningen behöver mellanlagra material tillfälligt kan det eventuellt vara en alternativ lösning.