Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll enskilda grusvägar Kävlinge kommun
Referensnummer: KS2020/517
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71311210 Konsulttjänster för vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar drift och underhåll av grusvägar (enskilda vägar) med stadsbidrag där Kävlinge kommun är driftansvarig. Arbetena omfattar vårbruk, hyvling och dammbindning, vägkantslåtter, reparations- och förstärkningsarbeten och uppsättning och nedtagning av snöstör. Vinterväghållning ingår ej utan utförs enligt separat avtal.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233141 Väghållning, 45236000 Markanläggning, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90612000 Gatsopning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen