138820-2019 - ResultatSverige-Kristianstad: Programvara för kommunikation och multimedia
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-stöd för digital demensdiagnostik
Referensnummer: 2018-O000846
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48500000 Programvara för kommunikation och multimedia
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att Region Skåne vill införa ett IT-stöd som ska medföra en effektivisering, ökad vårdkvalitet och en ökad patientsäkerhet i diagnossättningen kring demens.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning, 31710000 Elektronisk utrustning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72300000 Datatjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen