138821-2022 - ResultatSverige-Skellefteå: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lastbilstransporttjänster
Referensnummer: UH-2021-136
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser förekommande lastbilstransporttjänster inom Skellefteå kommun.
Exempel på lastbilstransporttjänster som kan avropas är snötransport, grustransport, snöröjning och fylla på sandfickor.
Upphandlingen är uppdelad i fyra delområden, där anbud kan lämnas på ett eller flera delområden.
Den sannolika volymen för avrop på alla rangordnade avtal inom alla delområden baserad på historisk inköpsvolym beräknas till 100 000 000 SEK under avtalstiden inklusive optionsåren.
Upphandlingen kommer att utmynna i ett rangordnat ramavtal där maximalt två leverantörer i varje delområde kommer att antas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Delområde 1: Skellefteå centralort inkl. Medle, Myckle, Ursviken och Skelleftehamn, arbetsområde 1
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde 2: Byske och Kåge, arbetsområde 2
Del nr: 2
Delområde 3: Boliden och Jörn, arbetsområde 3
Del nr: 3
Delområde 4: Bureå, Lövånger och Burträsk, arbetsområde 4
Del nr: 4