138916-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter – Sanering skadedjursbekämpning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSanering skadedjursbekämpning
BeskrivningUppdraget omfattar att säkerställa ett så skadedjursfritt fastighetsbestånd och utemiljö som möjligt i AB Bostadens fastigheter som alla ligger inom Umeå kommun. Fastighetsbeståndet omfattar vid årsbokslut 2022 ca 815 000 kvm BOA lägenheter varav 139 000 kvm BOA är enkelrum/studentrum. Sen tillkommer 85 000 kvm BOA lokaler. Total BOA vid årsbokslut 2022 är 900 762 kvm.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90922000 Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95089:Lot:1