138992-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Älvsjö: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hygienhjälpmedel.
Referensnummer: HMS 1606-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av hygienhjälpmedel till Hjälpmedel Stockholm SLSO och Region Gotland.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 36 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Anbud kan lämnas på ett eller flera objekt i upphandlingen.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Hygienhjälpmedel HMS 1606-1
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33700000 Hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen