138995-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Daggrosens äldreboende och Hökåsens äldreboende
Referensnummer: ÄN 2020/00080-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Daggrosen äldreboende är ett boende med 36 lägenheter fördelade på tre våningar. Daggrosen har 24 lägenheter avsedda för personer med demensdiagnos.
Hökåsens äldreboende riktar sig till äldre personer med demensdiagnos och består av 13 lägenheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 224 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Daggrosen och Hökåsen