Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dynamiskt inköpssystem (DIS) Gränsarbeten i skyddade områden i Dalarnas län
Referensnummer: 512-1395-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92533000 Tjänster i naturreservat
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen ansvarar för att förvalta skyddade naturområden (ex nationalparker, naturreservat, mm.). I detta ingår att efter beslut markera det skyddade naturområdets yttergränser permanent.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45111220 Röjning av ris och buskar, 71355000 Mätningstjänster, 71355200 Landmätning, 77211300 Trädröjning, 77211400 Trädfällning, 90721700 Skydd av hotade arter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen