139010-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Biblioteksutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal RFID-utrustningar.
Referensnummer: DU-UPP17-0037
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39155100 Biblioteksutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kategori 1: RFID-etiketter för böcker och tidsskrifter.
Kategori 2: RFID-läsplattor, hylläsare och konverteringsvagn.
Kategori 3: Självbetjäningsautomater.
Upphandlingen omfattar:
— leverans av RDIF-etiketter,
— leverans av aktuella utrustningar inkl. intrimning, provning och installation till fullt driftfärdigt skick,
— dokumentation,
— utbildning,
— service- och underhållsavtal efter utrustningens garantitid med optionsmöjlighet till förlängning,
— Option – Bortforsling av självbetjäningsautomat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30238000 Utrustning för biblioteksautomation, 39155100 Biblioteksutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Aktuell upphandling:
Upphandlingen avser varukontrakt i enlighet med vad som beskrivs i förfrågningsunderlaget.
Specifika förutsättningar Upphandlingen genomförs under förutsättning att nödvändiga medel beviljas i kommande budget för resp. kommuner eller om inkomna anbud inte motsvarar ställda krav eller överskrider beräknad budget.
Upphandlingen är indelad i följande område:
a) Kategori 1: RFID-etiketter för medier såsom böcker och filmer.
b) Kategori 2: RFID-läsplattor, hylläsare och konverteringsvagn.
c) Kategori 3: självbetjäningsautomater.