139122-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Halvvägshusplatser, stöd-/gruppboende och enskilt boende
Referensnummer: 2021-14901
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Halvvägshusplats är enligt kriminalvårdens definition en placering i ett drogfritt bemannat stöd-, gruppboende/enskilt boende präglat av ett miljöterapeutiskt förhållningssätt, där klienten under stöd och vägledning har sysselsättning i annans regi under dagtid.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Information om upphandlingen
Kriminalvården avser att teckna ramavtal med ett antal leverantörer för placering på halvvägshusplats för klienter som vistas utanför anstalt på halvvägshus enligt 11 kap 4§ fängelselagen (FäL) halvvägshusplacering. Inriktningen är att Kriminalvårdens enheter ska ha tillgång till ett varierat utbud av placeringsalternativ i hela landet.
Placeringen ska i tillämpliga delar överensstämma med Kriminalvårdens vision och värdegrund som framgår av måldokumentet ”Bättre ut”, se bilaga.
Halvvägshusplats innebär en placering i ett boende som liknar ett halvvägshus i Kriminalvårdens regi och där klienten under eget ansvar vistas i en miljö som är öppnare än den som finns i en anstalt klass 3. Samtidigt får hen del av det stöd och den hjälp som Kriminalvården, andra myndigheter och halvvägshusets personal kan erbjuda.
På halvvägshusplats kan placeringen kompletteras med tilläggstjänst i form av aktiva stöd- och behandlingsinsatser i syfte att underlätta klients återgång till yrkesliv och samhälle. Sådana behandlingsinsatser får dock inte innehålla inslag som kräver HVB-tillstånd.
Plats i enskilt boende kan bestå av plats i familj eller plats i rum/byggnad i anslutning till en familj. Sådan placering ska alltid kombineras med elektronisk övervakning.
Kriminalvården ansvarar för placeringskostnad fram till dag för villkorlig frigivning. Om behov föreligger av fortsatt boende måste placeringen i så fall betalas av annan huvudman, normalt av socialtjänsten.
Upphandlingen omfattar privat eller offentligt driven verksamhet.