139126-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Finansiell leasing
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Finansiell Leasing
Referensnummer: KS 23/10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66114000 Finansiell leasing
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Välkommen att lämna anbud avseende upphandling av finansiell fordonsleasing samt finansiell leasing av övriga leasingobjekt för Varbergs och Kungsbacka kommun med deltagande bolag.
Ett anbud ska lämnas på båda avtalsområdena.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose behovet av fordonsfinansiering samt ramavtal för finansiell leasing av övriga leasingobjekt (övrig lös egendom).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän orientering
Välkommen att lämna anbud till Varbergs kommun, vill du veta mer om Varbergs kommun gå in på www.varberg.se
Avtalen kommer att tecknas med en anbudsgivare för båda avtalsområdena.Separata ramavtal kommer att tecknas för finansiell leasing fordon respektive finansiell leasing för övriga leasingobjekt.
Limit
FordonVarbergs kommun : 60 000 000 SEKorg.nr: 212000-1249
Varbergs Fastighets AB: 4 000 000 SEKorg.nr: 556082-0705
Arena Varberg: 500 000 SEKorg.nr: 556642-2019
Hallands Hamnar Varberg AB: 4 000 000 SEKorg.nr: 556153-6599
Hallands Hamnar AB: 6 000 000 SEKorg.nr: 556908-4204
Varbergs bostad AB: 1 200 000 SEKOrg nr: 556502 - 4220
Varbergs kommun är Borgenär för samtliga bolag i Varbergs kommun.
Kungsbacka kommun: 65 000 000 SEKorg.nr: 212000-1256
Eksta Bostads AB 4 000 000 SEKOrg.nr: 556497-8293
Totala summan av kreditlimitarna gällande fordon för Varbergs kommun med deltagande bolag samt Kungsbacka kommun uppgår till 144 700 000 kr.
Med limit avses det högsta belopp som summan av utestående skuld, sammanräknat för samtliga delavtal, vid var tid högst får uppgå till. Behovet under avtalsperioden kan inte anges exakt och kunden kan därför inte garantera en specifik volym.
Övriga leasingobjekt:Varbergs kommun: 10 000 000 SEKorg.nr: 212000-1249
Varbergs Fastighets AB: 200 000 SEKorg.nr: 556082-0705
Hallands Hamnar Varberg AB: 200 000 SEKorg.nr: 556153-6599
Totala summan av kreditlimitarna gällande övrigt för Varbergs kommun med deltagande bolag uppgår till 10 400 000 SEK.
Enskilt avrop får inte understiga 1 prisbasbelopp exkl. moms.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera den upphandlande myndighetens verkliga behov.
Beställaren garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. Anbudsgivaren ska leverera de kvantiteter utav tjänster som avropas.
Takvolym
Takvolym för ramavtalet uppgår till:
FordonVarbergs kommun : 72 000 000 SEKorg.nr: 212000-1249
Varbergs Fastighets AB: 4 800 000 SEKorg.nr: 556082-0705
Arena Varberg: 600 000 SEKorg.nr: 556642-2019
Hallands Hamnar Varberg AB: 4 800 000 SEKorg.nr: 556153-6599
Hallands Hamnar AB: 7 200 000 SEKorg.nr: 556908-4204
Varbergs bostad AB: 1 440 000 SEKOrg nr: 556502 - 4220
Kungsbacka kommun: 78 000 000 SEKorg.nr: 212000-1256
Eksta Bostads AB 4 800 000 SEKOrg.nr: 556497-8293
Övriga leasingobjekt:Varbergs kommun: 12 000 000 SEKorg.nr: 212000-1249
Varbergs Fastighets AB: 240 000 SEKorg.nr: 556082-0705
Hallands Hamnar Varberg AB: 240 000 SEKorg.nr: 556153-6599
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Varbergs kommun rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.