139204-2023 - PlaneringSverige-Norrköping: Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Identitetslösning
Referensnummer: 3.2.7-2023-2912
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Migrationsverket inbjuder härmed leverantörer till att besvara denna RFI.
Syftet med denna informationsinhämtning är att se vilka aktörer som finns på marknaden och vad dessa kan erbjuda.
Migrationsverket undersöker nu möjligheterna att dra nytta av kommersiella identitetslösningar i de digitala ansökningsprocesserna och har som ambition att upphandla en eller flera lösningar under 2023-2024.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48311000 Programvara för dokumenthantering, 48730000 Säkerhetsprogramvara, 48810000 Informationssystem, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Migrationsverket undersöker nu möjligheterna att dra nytta av kommersiella identitetslösningar i de digitala ansökningsprocesserna och har som ambition att upphandla en eller flera lösningar under 2023-2024. Förutom att erbjuda en säker tvåfaktorsautentisering (2FA) ser Migrationsverket att tjänster som passavläsning, intygshantering och mobilt digitalt ID-kort kan effektivisera processerna kring ansökan, ge ökad kontroll samt ge ökad service åt sökande.