139224-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggnadsanläggning – Ombyggnation hus D och E, Expoområdet, till kontorslokaler, Värnamo
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelOmbyggnation hus D och E, Expoområdet, till kontorslokaler, Värnamo
BeskrivningVärnamo kommun ska låta utföra ombyggnation av två huskroppar på Expoområdet, hus D och E, till kontorslokaler. En ny tillfart till området via Lingonvägen ingår även i projektet. Byggnaderna på Expoområdet uppfördes runt mitten på 1960-talet och de aktuella byggnaderna, hus D och E, har en sammanlagd total bruttoarea om cirka 2 600 m2. I hus E plan 0 finns ett befintligt skyddsrum med 217 skyddsplatser. Detta skyddsrum ingår inte i denna entreprenad. Den nya tillfarten till området tillser behovet av tillgängliga parkeringar vid huvudentréerna till respektive byggnad och besöksparkeringar. Den nya tillfarten ska även hantera transporter till och från storköket på Expoområdet. Den sammanlagda hårdgjorda ytan av nämnda funktioner uppgår till cirka 2 500 m2. Detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt. Upphandlingsform: Generalentreprenad Upphandlingsförfarande: Öppet förfarande Entreprenadform: Totalentreprenad
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91174:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45262690 Renovering av byggnader, 45453100 Renoveringsarbeten, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 51900000 Installation av styr- och reglersystem