139285-2020 - ResultatSverige-SOLLENTUNA: Teknisk besiktning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadbesiktningar
Referensnummer: 19/00164
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71631000 Teknisk besiktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar entreprenadbesiktningar inom främst ombyggnads-, tillbyggnads- och nybyggnationsprojekt. Upphandlingen avser ramavtal avseende konsultuppdrag för rollen som huvudbesiktningsman med biträdande besiktningsmän inom entreprenadbesiktningar. Avsikten med upphandlingen är att täcka Sollentunahem AB:s, Sollentunafastigheter 1 AB:s, Sollentunafastigheter 2 AB:s, Sollentunafastigheter 3 AB:s och Sollentuna Kommunfastigheter AB:s behov av entreprenadbesiktningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315400 Byggnadsinspektion, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71356100 Tekniska kontroller, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631300 Teknisk byggnadsinspektion, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen