139290-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Företagshälsovård
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för Företagshälsovård
Referensnummer: SDA 2022-00301
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar tjänster där målet är att ge ledare och medarbetare en ändamålsenlig och tillgänglig företagshälsovård genom stöd i genomförande, uppföljning och avslut. Ett viktigt mål är också att ge stöd i arbetsanpassning samt att bistå Swedavia med att minska sjukfrånvaron, antalet rehabiliteringsärenden samt olycksfall. Swedavia vill främja en drog- och alkoholfri arbetsplats och minska de negativa följdverkningar som drog- och alkoholanvändning medför samt undvika att personer med ett drogberoende anställs.
Följande tjänster ingår bl.a i upphandlingen:
• Företagshälsovård
• Sjuk- och friskanmälan
• Drogtester
o Analys av lämnade drogtester
o Medicinsk analys av positivt lämnade drogtester av MRO
• Support och Service
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 45 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enligt upphandlingsunderlagen.