139314-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk IT-partner för Varberg Energi
Referensnummer: 22/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Varberg Energi, genom upphandlingsenheten, inbjuder intresserade leverantörer att inkomma med ansökan för konkurrenspräglad dialog, avseende upphandling av strategisk IT-partner för Varberg Energi i enlighet med villkor i detta upphandlingsunderlag. I inbjudan finns en övergripande beskrivning av Varberg Energis målbild, krav och behov. Inbjudan besvaras med en ansökan om deltagande i dialogen i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Avtalstid
Planerad avtalsstart: 2022-07-01
Avtalet gäller i 24 månader från avtalsteckning med option om förlängning i ytterligare 3 år med 1 år i taget till samma villkor.
Om inte Varberg Energi har sagt upp avtalet senast tre (3) månader innan avtalstidens utgång ska avtalet anses vara förlängt.
Avtalet gäller dock som längst i 60 månader från avtalsteckning.
Avrop som görs under avtalsperioden kan utföras efter att själva avtalet löpt ut. I sådana fall gäller avtalade villkor oförändrat när avropsuppdraget de facto utförs.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72100000 Rådgivning för maskinvara, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik, 72222300 IT-tjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Preliminär tidplan – Upphandling
Aktiviteter:
Steg 1, Kvalificering- och urval: Q1 2022.
Steg 2, Dialog: Q2 2022.
Steg 3, Tilldelning: Q2-3 2022, planerad avtalsstart 2022-07-01.
Ovan angivna tider är preliminära.