139400-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadmaskintjänster
Referensnummer: KS 2019/830
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Entreprenadmaskintjänster.
Uppdraget omfattar Entreprenadmaskintjänster med utrustning och maskiner inkl. förare enligt förfrågningsunderlaget. Detta kan även innefatta maskinförare, anläggningsarbetare samt arbetsledning.
Arbestplatserna är belägna inom Landskrona kommun
Vid större planerade projekt där maskinentreprenader ingår som en del inom området äger staden rätt att göra separata upphandlingar.
Upphandlingen ska resultera i ett Ramavtal
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 43260000 Gräv-, last- och gruvmaskiner, 43300000 Maskiner och utrustning för byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser:
Leverantören ska tillhandahålla entreprenadmaskiner med förare som Beställaren kommer att avropa för arbeten i samband med: skötsel av gator och torg, gång- och cykelvägar, spolning av dagvattenbrunnar, grävning, transport, anläggning, vinterväghållning, underhåll i vid förvaltning av kommunala fastigheter; etc.
Föregående år var volymen ca 2 500 000 SEK. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Staden lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period. Avrop av entreprenadmaskiner kan variera stort under avtalsperioden beroende på efterfrågan och antal projekt i staden.
Avtalstiden är 2 år med möjlighet att förlänga 1 + 1 år. Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som staden rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad. Vid större planerade projekt där maskinentreprenader ingår som en del inom projektet äger staden rätt att göra separata upphandlingar.
Begränsningar: Avtalet gäller ej sophämtning, leverans av grus, jord, makadam, rivningsarbeten, byggnation av fastigheter, anläggningsarbeten som inte helt utförs i egen regi, beläggningsarbeten. Vissa arbeten ska ses som ett komplement till av Staden, i egen regi utförda tjänster, så som vinterväghållning.