139411-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetskonsulter
Referensnummer: 17/351
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser fastighetskonsulter inom två olika delområden:
1. Förvaltningsinformation/BIM
2. Drift och underhåll samt Administration och fastighetsförvaltning
AUA. 21 Översiktlig information om objektet
Jönköpings kommun och övriga deltagande myndigheter (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende fastighetskonsulter inom Jönköping och Mullsjö kommun.
Planerad avtalsstart är 1.6.2019.
AUA. 22 Objektets läge
Jönköping och Mullsjö kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Beställaren avser att teckna ramavtal med 1 - 2 Leverantörer för de två delarna. En och samma Leverantör har då möjlighet att vinna 1 eller båda 2 delområden och kan då teckna avtal för dessa. Om ej tillräckligt antal Leverantörer kvalificerar sig för de olika delområdena tecknas avtal med färre Leverantörer.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1-2
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70300000 Diverse fastighetsmäkleri på arvodes- eller kontraktsbasis, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71321100 Byggnadsekonomiska tjänster, 75123000 Fastighetsförvaltning, 79412000 Finansiella konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantör kan välja att lämna anbud på ett eller båda av ovanstående delområden (1-2). Beställaren avser att teckna ramavtal med 1 - 2 Leverantörer för de två delarna. Om ej tillräckligt antal Leverantörer kvalificerar sig för de olika delarna tecknas avtal med färre Leverantörer.