139482-2023 - ÄndringSverige-Nyköping: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av särskilda boenden för äldre
Referensnummer: KK22/956
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Nyköpings kommun genom Vård- och omsorgsnämnden upphandlar verksamhetsdrift av tre särskilda boenden för äldre i Nyköpings kommun som även innefattar platser för Hyresgäster med demenssjukdom.
Uppdragen avser helhetsåtagande gällande driften av äldreboendet Riggargatan fyrtioåtta (48) platser, äldre- och demensboende S:t Anna totalt sextio (60) platser och Björkgården med tjugonio (29) platser i Nyköping kommun, där vart och ett av boendena har tillagningskök.
Inom Nyköpings kommun är Vård- och omsorgsnämnden ansvarig nämnd för kommunens vård- och omsorg samt den kommunala hälso- och sjukvård, som ingår i kommunens ansvar. I denna egenskap är Vård- och omsorgsnämnden huvudman för de tjänster, som omfattas av detta uppdrag.
För mer detaljerad information hänvisas till de samlade upphandlingsdokumenten i sin helhet.