139498-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Skogstyrelsen: Bakverk och kakor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fika och konditorivaror
Referensnummer: 2017/3652
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15812000 Bakverk och kakor
II.1.4.
Kort beskrivning
Kontraktet avser ett sortiment av konditorivaror/fika. Uppdraget som leverantören åtar sig omfattar att, efter beställning, leverera varor ur det sortiment som efterfrågas i produktspecifikationen eller likvärdiga alternativ till dessa. Varorna hämtas hos leverantören eller levereras till myndighetens kontor på orten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15820000 Skorpor och kex; bakverk och kakor med konserveringsmedel, 15821200 Småkakor, 15840000 Kakao: choklad och sötsaker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser avtal för leverans och beställning av konditorivaror till Skogsstyrelsens verksamhetsorter. Skogsstyrelsen ska även ha möjlighet till köp direkt i leverantörens butik. Separata avtal kommer att tecknas mellan upphandlande myndigheten och den leverantör som antas för respektive ort. Värdet på upphandlingen uppskattas till ca 1,5 MSEK.
Upphandlingsförfarande.
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lagen (2007:1091) om offentlig upphandling (LOU). Upphandlingsförfarandet medger inte förhandling. Anbudsgivaren uppmanas därför att lämna bästa möjliga anbud redan vid anbudstillfället.
Avtalstiden är 1 år med möjlighet till 3 års förlängning, ett år i sänder.