Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätteritjänster för "Tvätt & Textil" och "Patienthotellet"
Referensnummer: 2022-O000616
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tvätteritjänster för "Tvätt & Textil" i Kristianstad och "Patienthotellet" SUS Lund. Tvätteritjänster innefattar tvätt och efterbehandling av främst kundägda textilier. För Patienthotellet inkluderas även hyra av textilier.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 98311100 Tvätthantering, 98312000 Textilrengöring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen