139523-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fjärrvärmeackumulator med kringsystem för Gävle Energi AB
Referensnummer: 11702
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar en komplett leverans av en fjärrvärmeackumulator på 20 000 - 30 000 m3 inklusive ca 50 MW värmeväxlare mot fjärrvärmenätet med tillhörande rör, pumpar, ventiler och mätinstrument både för fjärrvärmesidan och ackumulatorsidan. I leveransen ingår även ett nytt pumphus med plats för de nya pumparna och plats för ett nytt ställverk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44163120 Fjärrvärmeledningar, 44600000 Tankar, reservoarer och behållare; värmeledningselement och centralvärmepannor, 44610000 Tankar, reservoarer, behållare och tryckkärl, 44611500 Vattentankar, 44615000 Tryckkärl, 44615100 Tryckkärl av stål, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45262680 Svetsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen