Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
3 st. konsulter för systemförvaltning av dbCifo/DU-WEB.
Referensnummer: 16FMV5471
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
FM har behov av tre (3) konsulter fördelat på tre (3) roller.
Omfattningen uppskattas till totalt 3 stycken heltidstjänster (1 600 timmar per konsult och år).
Tjänsterna fördelas enligt nedan, en ETL-utvecklare och 2 stycken Rapport- och kubutvecklare. Tjänsterna får ej delas upp på flera konsulter arbetandes deltid.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Systemförvaltning av dbCifo/DU-WEB
Del nr: 16FMV5471
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72320000 Databastjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/10/2017Slut: 30/09/2019
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
1.10.2019– 30.9.2020 (1 år).
1.10.2020 – 30.9.2021 (1 år).
Omfattningen uppskattas till totalt tre stycken heltidstjänster (1 600 timmar per konsult och år).
1.10.2019 – 2020-09-30 (1 år)
1.10.2020 – 2021-09-30 (1 år).