Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Borr- och sågutrustning
Referensnummer: MT 2018-0073 / 18RS1764
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal med en leverantör på borr- och sågutrustning och leverantörsspecifikt förbrukningsmateriel för ortopedisk kirurgi till Region Örebro län.
Upphandlingen omfattar även option på teknisk utbildning och underhållsavtal efter garantitiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 13 285 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33160000 Operationsteknik, 33162000 Apparatur och instrument för operationssalar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen