139604-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Brandskyddstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för tekniska konsulttjänster, brandskydd.
Referensnummer: KS17.27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
75251110 Brandskyddstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
AUA.21 Översiktlig information om objektet:
Ramavtalet för tekniska konsulttjänster brandskydd tecknas för avrop vid behov för hela eller delar av byggprocessen. Uppdragen avser allt från mindre utredningar till färdiga brandskyddsbeskrivningar och brandskyddsdokumentationer samt sakkunnigutlåtande inom brandskydd vid besiktningar av större projekt inom nybyggnad, ombyggnad och tillbyggnad. Konsulten ska kunna utföra kostnadskalkyler.
Ramavtalet syftar till att komplettera kommunens egna utförande vad avser de upphandlade tjänsterna. Det innebär att kommunen vid ändrade ekonomiska, politiska eller andra förutsättningar kan välja att utföra de tjänster som ramavtalet avser i egen regi alternativt upphandla separat. Även då olika projekt ska genomföras med flera inblandade upphandlande myndigheter kan tjänster som ramavtalet berör upphandlas separat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet syftar till att komplettera kommunens egna utförande vad avser de upphandlade tjänsterna. Det innebär att kommunen vid ändrade ekonomiska, politiska eller andra förutsättningar kan välja att utföra de tjänster som ramavtalet avser i egen regi alternativt upphandla separat. Även då olika projekt ska genomföras med flera inblandade upphandlande myndigheter kan tjänster som ramavtalet berör upphandlas separat. Kommunen förbehåller sig rätten att annonsera separata projekt vid behov.
Ramavtal tecknas för en tidsperiod av fyra (4) år, villkor enligt AUC.4. Ramavtal kommer att tecknas med minst tre (3) konsultföretag under förutsättning att kvalificerade anbud kommer in (se AUB.52).
Lerums kommun lämnar ingen förpliktelse för volymen av avrop. Under de 3 senaste åren har kommunen upphandlat konsulttjänster, brandskydd för ca. 550 000 SEK per år.