Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utveckling och förvaltning av Kulturrådets webbplats.
Referensnummer: ADM 2016/65
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens kulturråd (Kulturrådet) upphandlar en engagerad, kunnig och seriös kreativ byrå med stor erfarenhet av att ta fram koncept och design för webbplatser samt av att utveckla och förvalta webbplatser i Episervermiljö.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72222300 IT-tjänster, 72413000 Webbsideutformningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen