139627-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Konsulttjänster inom ventilation
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för tekniska konsulttjänster VVS, Styr och regler.
Referensnummer: KS17.26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet för tekniska konsulttjänster VVS, styr och regler tecknas för avrop vid behov för hela eller delar av byggprocessen. Uppdragen avser allt från mindre utredningar till färdiga bygghandlingar av större projekt inom nybyggnad, ombyggnad och tillbyggnad. Konsulten ska kunna utföra kostnadskalkyler och livscykelkostnader.
Ramavtalet syftar till att komplettera kommunens egna utförande vad avser de upphandlade tjänsterna. Det innebär att kommunen vid ändrade ekonomiska, politiska eller andra förutsättningar kan välja att utföra de tjänster som ramavtalet avser i egen regi alternativt upphandla separat. Även då olika projekt ska genomföras med flera inblandade upphandlande myndigheter kan tjänster som ramavtalet berör upphandlas separat. Kommunen förbehåller sig rätten att annonsera separata projekt vid behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen