139656-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bibliotekssystem för Stads- och skolbibliotek.
Referensnummer: 16/272
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Orientering om uppdraget:
Lidingö stad, Stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla avtal avseende bibliotekssystem för Stadsbiblioteket samt för Stadens skolbibliotek.
Upphandlingen genomförs som en delad upphandling med delområde 1 som gäller stadsbiblioteket och delområde 2 som är skolbiblioteken.
Upphandlingen gäller driftat biblioteksdatasystem, med 2 separata instanser, för stadsbiblioteket respektive skolbiblioteken.
För närvarande har Stadsbiblioteket samt en grundskola (Torsviks skola) och Hersby Gymnasium bibliotekssystemet BOOK-IT. Övriga åtta (8) skolbibliotek använder sig av FreeLib. Totalt har Staden ett (1) gymnasium och 11 grundskolor som omfattas av denna upphandling.
Upphandlingen omfattar förutom nytt system för respektive område dessutom konvertering av nuvarande gemensamma bibliotekssystem BOOK-IT samt FreeLib till 2 separata system för respektive område.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48160000 Programvara för bibliotek, 48161000 Administrativt bibliotekssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72222300 IT-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar förutom nytt system för respektive område dessutom konvertering av nuvarande gemensamma bibliotekssystem BOOK-IT samt FreeLib till två separata system för respektive område.